SistersLab ve Üç Kız Kardeşin Hikayesi

Pınar Eldemir

Birkaç hafta önce SistersLab tarafından düzenlenen bir Android Giriş eğitimine katılma fırsatı buldum. Eğitim 22-23 Ağustos’ta üçer saatlik oturumlarla farklı hocalar tarafından gerçekleştirildi. Farklı şehirlerden gelen katılımcıların arasında mühendislerin yanı sıra sosyal bilimler alanından da pek çok kişi vardı ve bence veri bilimi ile sosyal bilimlerin kesiştiği noktaların artması açısından da oldukça önemliydi. Bu eğitimden sonra SistersLab’in diğer yaptığı işlere baktım ve yazılım/bilişim/veri alanında açtıkları alan çok ilgimi çekti. Bugün size SistersLab ekibiyle yaptığım röportajı paylaşmak istiyorum.

SistersLab Hilal, Nihal ve Merve Güngör kardeşlerin kurduğu bir oluşum. Hilal 27 yaşında.  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olduktan sonra Artistanbul şirketinde eğitim teknolojileri uzmanı olarak çalışmaya başlamış. Turkcell Zekâ Gücü projesinde eğitmenlik yapıyor, müfredat yazıyor ve içerik geliştirdiğinden bahseden Hilal giyilebilir teknoloji ile ilgili projeler yapıyor ve bunları sosyal medya hesabında paylaşıyor. Nihal ise 26 yaşında ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olmuş ve hemen ardından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğinde çalışmaya başlamış. Mülteci hakları, toplumsal cinsiyet, feminizm, kadın çalışmaları ve insan hakları gibi konularla ilgileniyor. SistersLab bünyesinde de toplumsal cinsiyet eğitimleri düzenliyor. Merve ise 21 yaşında. SistersLab’de içerik geliştirme ve etkinlik organizasyonu kısmında yer alıyor. STEAM projeleri yapıyor.

Böyle alanlarda çalışan ve beslenen üç kardeşe bu oluşumun hikayesini sorduğumda SistersLab’in “3 kız kardeş tarafından kurulan STEAM alanlarına dair bilgiye erişemeyen başta sosyoekonomik düzeyi düşük kız çocuğu ve kadınlar olmak üzere her alandan, her yaş grubundan kız çocuğu ve kadının bu alanda ilgisinin, görünürlüğünün, cesaretinin artması için atölyeler, eğitimler düzenleyen bir oluşum” olduğunu söylediler. Ayrıca amaçlarının “teknolojide kadın görünürlüğünü artırmaya yönelik kız çocuklarına ve kadınlara ücretsiz STEAM (ücretsiz programlama, 3B tasarım, elektronik, kendin yap) eğitimleri vermek ve bu şekilde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek” olduğu üzerinde durdular.

SistersLab’in kurulmadan önce STEAM/DIY projeleri yapıp, içerik üretip bu içerikleri sosyal medyada paylaştıklarını söyleyen kardeşler projeleri hakkında aldıkları yorumların bu oluşumun oluşmasında büyük bir rol oynadığını söyledi. Hatta sıklıkla DM yoluyla ‘Bu projeleri biz de yapmak istiyoruz ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz’, ‘Bu etkinliğin malzemelerini nereden alırız?’, ‘Ben de yapmak istiyorum ama çok zor olduğunu düşünüyorum’ gibi mesajlar almışlar. Onlar da kadınlara yönelik temel eğitimler tasarlamanın kadınları bu alanda çalışmak için motive edebileceğini, yol gösterici olabileceğini düşünmüş.

Zaman içerisinde yaptıkları etkinliklere gelen kadınların STEAM alanlarında çalışma yapmanın zorluğuna dair ön yargıları olmasına rağmen etkinliklerin bitiminde böyle bir alanda var olabileceklerine dair yorumları onları güçlendirmiş. Aldıkları geri bildirimlerle birlikte de bu alandaki sorunlara yönelik somut çalışmalar yaparak çözüm üretebilecekleri platform haline gelmeye karar vermişler.

SistersLab kurulurken ya da kurulduktan sonra yaşadıkları güçlükleri sorduğumda ise en büyük sorunun böyle bir oluşum kurarken üç kız kardeşin farklı şehirlerde yaşaması olmuş. Tatillerde buluşmuşlar ancak bu buluşmalar onları zaman zaman yavaşlatmış ve hatta motivasyonlarının düşmesine bile sebep olmuş. Ancak zaman içinde etkinlik sayılarını arttırdıkları zaman enerjileri yükselmiş. Şimdiler de Hilal de Merve de Nihal de İstanbul’da yaşıyor ve bir sorun yaşadıkları zaman hızlıca planlama yapabiliyorlarmış.

Güçlüklerin yanında elbette onları güçlendiren ve motivasyonlarını artıran tecrübeler de edinmişler. Özellikle üç kız kardeş olarak böyle bir platformu kurup aktif olarak yürütüyor olmaları oldukça fazla takdir görmüş. Başlarken bu kadar ciddi bir kitleye ulaşabileceklerini düşünmeyen kardeşler aslında çok önemli bir yere parmak bastıklarını fark etmiş.  Aynı zamanda etkinlikler arttıkça katılımcı sayısının artması Sisterslab’in daha da duyulmasını sağlamış ve bu sayede de SistersLab ile tanışıp gönüllü olarak ekibe katılmak isteyen olmuş. Gönüllü sayısındaki bu artış ekibin birlikte iş yapabilme kapasitesini olumlu yönde etkilemiş. Hatta öyle ki artık etkinliklerini gönüllü ekibiyle tasarladıklarını belirttiler.

Böyle alanlarda fon ve kaynak sağlamanın ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. SistersLab en az zorlandıkları konunun fon bulmak olduğunu söyleyen kardeşlerin bu konudaki tecrübelerini onların ağzından dinleyelim istiyorum: “Instagram paylaşımlarımızdan görüyorsunuzdur, Pisano her etkinliğimizde bize sponsor olan ve teknolojide kadın görünürlüğünü artırmaya yönelik yapılan çalışmaları destekleyen bir şirket. Pandemi öncesinde de sonrasında da gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde her zaman yanımızda oldu. Buradan Pisano ekibine de ayrıca sevgiler”.

Parçası olmaktan çok keyif aldığım kardeşlere yazılımcı olmak isteyen genç kadınlara neler önerirsiniz sorusunu sorduğumda bana dört farklı öneride bulundular. Bunlardan ilki açık kaynak kullanımı. SistersLab ekibi internette gerek video gerek doküman olarak pek çok kaynağın olduğunu ve bunları takip ederek yazılım dillerine dair temel noktaların çok rahat öğrenilebileceği üzerinde durdu. Kız kardeşler ikinci olarak sektörden birileriyle tanışmanın da çok önemli olduğunu söyledi. Bunları nerede nasıl yapmanın mümkün olduğunu sorduğumda ise yazılım etkinliklerine, atölyelere, hackathon’lara katılmanın önemli olduğu üzerinde durdular. Üçüncü olarak ise gelişmek istediğiniz ve ilgilendiğiniz bir alanda yapılan stajın hem yazılım alanında istenilen ilerlemeyi sağlayacağını hem de iş bulma sürecinin kolaylaşacağını söylediler. Son olarak ise şunları eklediler: “Blog yazın. Çoğu zaman yazdığımız şeylerden birçok şey öğreniriz. Alanınızla ilgili bir yazı yazmaya başladığınızda o konuyla ilgili araştırma da yapmaya başlamış oluyorsunuz. Bu da haliyle sizi teknik anlamda geliştirecektir”.

Bu keyifli söyleşiyi yapan ve tecrübelerini benimle paylaşan SistersLab kardeşlerine sonsuz teşekkür ediyorum.

SistersLab’e aşağıdaki sosyal medya hesaplarından ulaşabilir ve etkinliklerini takip edebilirsiniz.