“Yeni Eşitsizlikler” Temalı Yeni Medya Çalışmaları IV. Ulusal Kongresinde VOYD Neler Anlattı?

Veriler; daha iyi kararlar almamıza, hedefler yaratmamıza ve ilerlemeyi ölçmemize yardımcı olur. Savunuculuk ve hesap verebilirlik sağlar. 21. yüzyılın öğrenilmesi gereken temel pratiklerinden biri; Veri Okuryazarlığı… Peki, öğreniyor muyuz? Maalesef henüz çok meraklısı değiliz…

Yeni Medya Çalışmaları IV. Ulusal Kongresinde “Yeni Eşitsizlikler” teması çerçevesinde bilgi iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde “veri” konusunda eşitsizlik nerede başlıyor sorusu ile başladık… Pazalama uygulamalarında büyük veri “büyük değişim” anlamına gelirken ve dijital ayak izlerinin ileri teknolojiler kullanılarak toplanması, kaydedilmesi, daha çok daha çok tüketim adına kullanılması büyük heyecan verirken aynı heyecan ve istek kamu yararına yapılacak uygulamalarda veriyi kullanma konularında yeterince önem verilmemesinde başlıyor.

“Yeterince veri mevcut olmadığında, veriye erişim kısıtlı olduğunda ne tür bir eşitsizlik oluşur?, Yeterli veriye ulaşırsak neleri başarabiliriz?, Bir veriden başka bir veri nasıl çıkarabiliriz ve çıkan bu veri ile nasıl boşluk doldurabiliriz?” sorularını Türkiye’den ve Dünyadan güncel örnekler üzerinden tartıştık.

Veri okuryazarlığı ile ilgili kaynak önerilerinin de olduğu kongre sunumuma ulaşmak için